Stymulatory tkankowe to preparaty używane w medycynie estetycznej do odbudowy kolagenu i elastyny w skórze, które naturalnie zmniejszają się z wiekiem. Dzięki nim możemy spowolnić proces starzenia skóry i dłużej cieszyć się młodym wyglądem.
Poniżej przedstawiamy najlepsze stymulatory tkankowe na rynku :
Polinukleotydy
Polinukleotydy to wyizolowane fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA pozyskiwanych najczęściej z ryb. Celem polinuklotydów jest stymulowanie naszych własnych komórek do produkcji substancji, które tracimy wraz z wiekiem. Polinukleotydy stymulują produkcję kolagenu i elastyny poprzez pobudzanie komórek fibroblastów. Wspomagają one również regenerację tkanki i przywracają jędrność oraz elastyczność skóry. Mają także działanie antyoksydacyjne i nawilżające, co dodatkowo przyczynia się do bio-remodelingu. Dzięki temu skóra wygląda i czuje się zdrowsza.
Polecane produkty: Lumi Eyes, Nucleofill, DIVES med.-Polifill Strong
Protokół zabiegowy: 4 zabiegi w odstępie od 2 do 4 tygodni
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy od dawna jest cenionym składnikiem w kosmetyce i medycynie estetycznej ze względu na swoje unikalne właściwości nawilżające i wypełniające. Stymulatory z kwasem hialuronowym to zaawansowane preparaty, które łączą korzyści tradycyjnych wypełniaczy z długotrwałymi efektami stymulacji produkcji kolagenu.
Stymulatory z kwasem hialuronowym działają na dwa główne sposoby:
Natychmiastowe nawilżenie i wypełnienie: Kwas hialuronowy potrafi wiązać wodę w ilości wielokrotnie przekraczającej jego własną masę. Dzięki temu, po iniekcji, skóra jest natychmiastowo nawilżona i wygładzona.
Stymulacja produkcji kolagenu: Specjalnie zaprojektowane formuły z kwasem hialuronowym mogą stymulować skórę do produkcji kolagenu, co przyczynia się do długotrwałego efektu odmłodzenia i regeneracji.
Już miesiąc po pierwszym zabiegu zauważalna jest znacząca poprawa efektu bio-rewolumetrycznego oraz wyraźne wyrównanie drobnych nierówności skórnych. Kolejny miesiąc po drugim zabiegu przynosi widoczne zmniejszenie zmarszczek.
Obserwowane rezultaty na skórze to: odnowienie struktury tkanek, efekt V-liftingu, niwelowanie opadania skóry, podkreślenie konturów twarzy oraz doskonałe nawodnienie skóry.
Polecane produkty: Ejal 40, Profhilo®, GEO-Lifting V 64mg
Protokół zabiegowy: 2/3 zabiegi w odstępie od 4 do 6 tygodni
Aminokwasy
Aminokwasy są podstawowymi jednostkami budulcowymi białek w naszym ciele, a ich rola w medycynie estetycznej stała się coraz bardziej istotna w ostatnich latach. Dzięki swoim właściwościom odżywczym i regeneracyjnym, aminokwasy przyczyniają się do poprawy wyglądu i kondycji skóry. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie jest AART, czyli Aminokwasowa Terapia Zastępcza.
Główne składniki i ich działanie:
- Glicyna – Aktywuje syntezę kolagenu, podstawowego białka odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry.
- L-prolina – Dzięki silnym właściwościom higroskopijnym pomaga w nawilżeniu skóry.
- L-lizyna – Wspiera odporność skóry, wzmacniając jej barierę ochronną.
- Kwas hialuronowy – Jest kluczowym składnikiem tkanki łącznej, odpowiada za nawilżenie i ujędrnienie skóry.
Połączenie tych składników działa synergicznie, korygując oznaki przedwczesnego starzenia i spowalniając proces degradacji naturalnych białek skóry. Aminokwasy, będąc prekursorami kolagenu i elastyny, przyczyniają się do regeneracji i odnowy skóry.
AART jest szczególnie polecany w obszarach delikatnych, takich jak okolice oczu, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Jednak to uniwersalna terapia, która może być stosowana w każdym miejscu na ciele, gdzie występują objawy uszkodzenia skóry, zarówno mechanicznego, jak i spowodowanego fotostarzeniem. Sprawdzi się w leczeniu blizn, redukcji drobnych ubytków skórnych czy w miejscach uszkodzenia po trądziku.
Efekty widoczne na skórze: Redukcja zmarszczek, regeneracja i odbudowa skóry, poprawa elastyczności i sprężystości skóry, likwidacja cieni pod oczami, redukcja blizn i rozstępów.
Polecane produkty: Re:Modeling, Sunekos® 200 i 1200, Jalupro®
Protokół zabiegowy: 4 zabiegi w odstępie 4 tygodni
Hydroksypatyt Wapnia
Hydroksyapatyt wapnia to substancja naturalnie występująca w naszym ciele. Jest to minerał, który jest głównym składnikiem kości i zębów.
Hydroksyapatyt wapnia daje natychmiastowy efekt powrotu konturu twarzy, skorygowania zagłębień i bruzd. Zalecany jest on do stosowania na twarz, powierzchnie grzbietową rąk. Nie powinno stosować się go na szyję, dekolt i inne części ciała.
W naszym gabinecie pracujemy na dwóch preparatach:
Radiesse
Jest to stymulator tkankowy, który skutecznie pobudza produkcję elastyny i kolagenu, działając aż do półtora roku. Zaletą tego preparatu jest jego długotrwałość – wystarcza jednorazowa aplikacja, by skóra rozpoczęła swoją „pracę” nad odnową.
Dodatkowo, Radiesse oferuje skórze subtelny efekt odmładzania. Efekt ten jest subtelniejszy niż po zastosowaniu kwasu hialuronowego, ale jednocześnie na tyle zauważalny, by po zabiegu cieszyć się widoczną poprawą. Prawdziwe pobudzenie do produkcji kolagenu rozpoczyna się, podobnie jak w innych terapiach, po kilku tygodniach.
Najlepszy kandydat na zabieg Radiesse to osoba w wieku 30-55 lat, pragnąca naturalnych, lecz długotrwałych efektów.
Crystalys
Crystalys działa dwutorowo: obecny w preparacie żel (soda karboksymetylocelulozy) błyskawicznie uzupełnia braki i sprawnie integruje się z tkanką. Dzięki obfitości (55,7%) mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia tworzy w tkankach stabilizujące „rusztowanie”, przyspieszając podwójnie aktywację fibroblastów do wytwarzania kolagenu, podwójnie przyspiesza regenerację i doskonale wygładza skórę, nadając jej naturalny wygląd.
Korzystając z wypełniacza Crystalys, można osiągnąć doskonałe proporcje twarzy, odnoszące się do tzw. trójkąta piękna, opisanego przez dr Herve’a Raspaldo. Co ciekawe: chociaż żel jest całkowicie metabolizowany przez makrofagi skóry w ciągu około 3 miesięcy, efekt odmładzania jest trwalszy niż po użyciu kwasu hialuronowego, przy minimalnym zaniku wypełnienia. Preparat pozostaje stabilny w miejscu aplikacji i nie migruje do innych części ciała.
Warto zwrócić uwagę: efekty odmładzania dzięki zabiegowi Crystalys widoczne są przez około 2 lata.
Zabieg jest kompletne idealne rozwiązanie: gwarantuje bezpieczeństwo dla pacjenta, jest prosty w użyciu dla specjalisty, przynosi zarówno szybkie, jak i długotrwałe rezultaty, jest trwały, ale biodegradowalny.
Kwas polimlekowy – Sculptra
Kwas polimekowy jest najsilniejszym biostymulatorem.
Głównym celem kwasu polimlekowego w medycynie estetycznej jest poprawa kondycji skóry. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie tego efektu, ale ten preparat działa wyjątkowo kompleksowo i skutecznie. Jak to działa?
Co interesujące, mimo że preparat jest metabolizowany i znika z organizmu w ciągu kilku tygodni (w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, który może pozostawać przez lata), jego działanie stymulujące nie ustaje. Efekty tej stymulacji mogą trwać nawet do 2,5 roku, co w świecie medycyny estetycznej jest niezwykle imponujące.
Poniżej przedstawiam główne wskazania do jego stosowania:
- Utrata objętości skóry – Kwas polimlekowy jest często stosowany do przywracania objętości na obszarach twarzy, które mogą stracić pełność z wiekiem, takich jak policzki.
- Zmarszczki i bruzdy – Wypełnienie głębokich zmarszczek i bruzd, takich jak bruzdy nosowo-wargowe.
- Poprawa struktury skóry – Kwas polimlekowy może być stosowany do poprawy ogólnej tekstury skóry, dzięki stymulacji produkcji kolagenu.
- Modelowanie konturów twarzy – Kwas polimlekowy może być stosowany do subtelnego modelowania konturów twarzy, dodawania objętości i kształtowania.
- Leczenie ubytków tłuszczu twarzy – Kwas polimlekowy jest również zatwierdzony do leczenia pacjentów z utratą tłuszczu twarzy (lipodystrofia) związaną z niektórymi schorzeniami lub lekami, np. u pacjentów zakażonych wirusem HIV.
- Poprawa jakości skóry na innych obszarach – Choć głównym obszarem zastosowania jest twarz, kwas polimlekowy może być również stosowany w innych obszarach ciała, takich jak ręce, aby poprawić ich wygląd i teksturę.
- Leczenie blizn – W pewnych sytuacjach kwas polimlekowy może być używany do leczenia pewnych rodzajów blizn